pondělí 5. srpna 2013

Jak jsem se zlepšila v angličtině

Na gymplu jsem se shodou náhod a nevysvětlitelných okolností dostala do výběrové skupiny, která se měla během roku připravit na Cambridgeskou zkoušku FCE. Chodila jsem jeden semestr a nepřišlo mi, že bych se jakkoliv zlepšila. Možná to bylo i tím, že mi to v mých 17 letech nepřišlo důležité dělat si jakoukoliv zkoušku z angličtiny a moc jsme se zkrátka neučila. Jediné, na co jsem myslela, bylo, kam půjdu večer na pivo a který z mých vrstevníků je nejhezčí. Po půl roce jsem tohoto anglického snažení nechala. Výhodou kurzu bylo, že byl v rámci školy a byl zadarmo. Když jsme tehdá učiteli říkala, že se na FCE ještě tě necítím, klavíroval do mne, že nemám promarnit svoji šanci. Tvrdil mi, že když si zkoušku budu chtít v budoucnu udělat, tak budu muset začít zase od znova a navíc budu muset platit těžké peníze za kurz. V něčem měl pravdu, ale v něčem ne.

Na vysoké jsem zjistila, že moje angličtina je na tom hodně mizerně. Přemýšlela jsem co s tím a jediné, co mě napadlo, bylo přihlásit se do kurzu nějaké jazykovky. Někdy je opravdu těžké najít ten vhodný kurz, jelikož všechny večerní jsou poměrně rychle obsazeny a ty dopolední bylo pro mě těžké zkombinovat se školou a prací.Nakonec jsem našla to, co jsme potřebovala a moje vidina lepší angličtiny se kvapem blížila. Ale narazila jsem! Ne všichni učitelé angličtiny vám pomohou. Nechci tvrdit, že daný učitel byl v čemkoliv špatný, určitě spoustě žákům vyhovoval, ale mně přišel prostě jako slizoun. Nedokážu popsat proč. Nakonec jsme od půlky kurzu odmítla dále pokračovat. Něco ve mně zkrátka nechtělo na lekce chodit a trávit tam 1,5 hodiny svého času.

Za ten půlrok jsme se nezlepšila ani o píď, možná to bylo i tím, že jsme půlku kurzu vynechala. Ovšem dále mi vrtalo hlavou, co teda se svojí angličtinou udělám. Jít do kurzu, aniž bych dopředu znala učitele, nechci, jelikož nechci vyhodit svoje tvrdě našetřené peníze, tak co teď? Napadlo mě potrénovat angličtinu někde v zahraničí a odjela jsem na 14 dní pracovat jako dobrovolník do Španělska. Zkušenost to byla excelentní, bohužel v jiných ohledech než ve zlepšení jazyka.

Ještě před odjezdem do Španělska mi můj kamarád doporučil Facebookovou stránku Nina English Brno. Jedná se prý o učitelku na volné noze a na FB dává dobré tipy, jak se člověk může učit sám online. Hned jsme stránku začala navštěvovat a po návratu jsem si všimla, že Nina nabízí Kurz zážitkové angličtiny. Co mě zaujalo, bylo především to, že se učilo bez učebnic, zábavnou formou a s rodilými mluvčími. Kurz jsem absolvovala a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Naprosto jsme změnila názor na angličtinu a vůbec na jakýkoliv jazyk. Do té doby jsme se učila, jelikož jsme to brala jako nutnost, zkrátka něco co potřebuju do životopisu. Po pár lekcích s Ninou jsem se do English bláznivě  zamilovala a byla pro mě radost se ji učit. Navíc jsme v kurzu potkala mnoho rodilých mluvčí, kteří mi pomohli se rozmluvit a posunout můj level o kousíček výš.

Dále jsem se dozvěděla, že se v Brně konají pravidelná setkání cizinců, kde člověk může pokecat a případně si najít nové kamarády. Znáte Na Stojáka? Kdo by neznal. Ale víte, že v Brně existuje English Stand Up Comedy? Poměrně nepravidelné představení v brněnském klubu ClubWash. Proč se nezasmát a zároveň nedostat jazyk snadněji do ucha. Toto vše jsem poznala díky Nině a nejen to. Víc se soustředím na texty písniček, abych jimlépe rozuměla, koukám se na filmy a seriály bez titulků a snažím se číst zahraniční média. Nina mi otevřela oči a já pod jejím vedením studuju už skoro dva roky. Za tuto dobu můžu konečně vidět nějaký posun. Vím, proč chci studovat angličtinu, mám v tom jasno a opravdu se zlepšuju. Hurááá!!!

Můj půlroční pobyt v Turecku mi hrozně moc pomohl v tom být si v angličtině jistější. Nebát se mluvit, nebát se, že neporozumím či se nedomluvím. Předtím, než jsem do Turecka odjela, jsem se vždycky hrozně bála mluvit. I když tady píšu o tom, jak jsem se u Niny rozmluvila, pořád jsme v sobě cítila nějaký blok. Nedokázala jsem si představit, že bych pracovala s cizinci, či se s nimi dostávala každý den do kontaktu. I když jsme ráda chodila na English meetingy pořád ve mně nějaký ten strach byl a musela jsem ho překonávat. Po Turecku? Chachaaa! Nejraději bych mluvila anglicky pořád, jelikož jsem na to byla skoro půl roku zvyklá. Hrozně mi to chybí a jak jsem byla dřív neochotná mluvit s cizinci, teď to vyhledávám.

Takže pobyt v zahraničí, v anglicky mluvící zemi ještě lépe (já bohužel nemám osobní zkušenost, ale jsme o tom hluboce přesvědčena), je pro jazyk to nejlepší a je fuk, jaký jazyk se učíte a na jaké úrovni jste. Vždycky to pomůže, a to i když jste úplný začátečník.

A příště napíšu něco o svých nejnovějších cílech v angličtině.

Ještě pár odkazů na závěr:
http://englishbrno.cz/ - Nina English Brno, moje nejlepší učitelka angličtiny
https://www.facebook.com/groups/englishinbrno/ - FB skupina, kde se pravidelně organizují English meetingy v Brně
http://www.englishcentral.com -English central, stránka kde se dají sledovat videa z YouTube s titulky a můžete se zde i nahrát a počítač vyhodnotí vaši mluvenou angličtinu


1 komentář:

  1. To já zrovna řeším jak se rychle naučit anglicky a musím říct, že všeho nejvíc mi pomohlo, když jsem se začala na moje oblíbené seriály dívat v angličtině. Zezačátku jsem k tomu sice potřebovala titulky, ale to už je minulostí, protože teď všemu rozumím naprosto bez problému :)

    OdpovědětVymazat